blog"portfolio"o

piątek, 13 grudnia 2013

Bałwanek z filcu - tutorial

Wysokość: 9 cm

 


Z okazji Świąt przygotowałam kursik jak samemu zrobić takiego bałwanka techniką filcowania na sucho. Oto co potrzebujemy:

 

 Do wykonania bałwanka potrzebujemy:


Do zrobienia czapeczki i szaliczka bałwankowi przyda nam się:


Natomiast do zrobienia miotły będą potrzebne:


Wszystko gotowe? No to klikamy tutaj po ciąg dalszy kursiku i do dzieła!


1. Zaczynamy od filcowania kuleczki. W internecie można znaleźć wiele kursików dokładnie opisujących proces filcowania kulki na sucho, więc opiszę go tylko z grubsza:

Bierzemy troszkę białej wełny, formujemy z niej dłońmi małego 'kołtunka' i zbijamy ją grubą igłą do filcowania (obrazki 1-2). Podczas pracy obracamy wełnę aby się równomiernie filcowała ze wszystkich stron. Stopniowo dokładamy kolejne cienkie warstwy wełny - oplatamy nimi powstającą kulkę i dobijamy igiełką (obrazek 5). Pamiętamy, żeby przed wbiciem kolejnej warstwy wełny, trochę ją skołtunić, tak aby włókna nie były proste (obrazek 3.) tylko poszarpane (obrazek 4.).
Przy filcowaniu tradycyjnej kulki (np.takiej do korali, kolczyków) dokładalibyśmy tyle warstw i tak długo filcowali, aż będzie odpowiednio twarda. W tym przypadku nie czekamy, aż stwardnieje zbyt mocno, pozostawiamy ją dość miękką (obrazek 6).


2. W ten sam sposób filcujemy drugą, większą kulkę. Tym oto sposobem mamy już główkę i brzuszek bałwanka (obrazek 7.)
3. Teraz pora na łapki. filcujemy wełenkę tak, aby z jednej strony zbijała nam się w obły kształt a z drugiej pozostała postrzępiona i nieufilcowana (obrazek 8.) W ten sposób wykonujemy 3 łapki (dwie z nich można zrobić większe, jeśli chcemy, żeby nóżki były odrobinę większe niż rączki)

4. Czwarta łapka będzie musiała trzymać miotłę. Dlatego najpierw wykonujemy ją w ten sam sposób jak poprzednie łapki (obrazek 9.) a następnie kładziemy na niej patyczek (obrazek 10.) i dalej filcujemy wokół patyczka, tak aby łapka go oplatała dookoła (obrazik 11-12).

5. Mamy więc główkę, brzuszek i cztery łapki (obrazek 13.).


6. Łączymy główkę z brzuszkiem. Łączymy je za pomocą kawałka wełenki, który wbijamy igiełką między nimi (obrazki 14-15).

7. Dofilcowujemy łapki (obrazki 16-19).
8. W tym momencie lubię sobie zaznaczyć miejsce, w którym będę chciała umieścić oczy postaci (obrazek 20.)

9. W miejscu policzków i brody dobijamy więcej wełenki (obrazki 21-22).

10. Po wierzchu średnią igłą dobijamy na całej postaci kolejną cienką warstwę wełny, żeby wygładzić i trochę utwardzić bałwanka (obrazek 23.)


11. Przyklejamy koraliki w miejscu oczek (obrazek 24.)

12. W miejscu ust wbijamy średnią igłą pasmo czarnej wełenki (obrazki 25-26)

13. Z rudej wełny tworzymy kształt marchewki. Z jednej strony postawiamy kawałek nieufilcowany, aby ułatwić przymocowanie do głowy (obrazki 27-29).

14. W tym momencie warto uzupełnić wełną niektóre miejsca buźki, jak np uzupełnić policzki albo uwydatnić brwi (obrazek 30.)

15. Z czarnej wełny dofilcowujemy guziki (obrazek 31.)


16. Teraz pora na czapkę. Ja postanowiłam ufilcować czepek z niebieskiej wełny (obrazki 32 - 33). Następnie zrobiłam na drutach wąski pasek z granatowej muliny (obrazek 34.) i przyszyłam go wokół czepka (obrazek 35.) Można też zrobić pomponik (obrazek 36.).


17. Pozostała tylko miotła. Do patyczka przymocowujemy nitką, pociętą na krótkie kawałki rafię (obrazek 37.)

18. Możemy dorobić bałwankowi szalik na drutach lub na szydełko (obrazek 38.)

19. I gotowe! :)


2 komentarze:

 1. Witam, świetny lursik:-) zainspirował mmie do storzenia własnego bałwanka. Zapraszam do obejrzenia na stronę: http://wolle-holz.blogspot.de/search?updated-max=2015-05-24T13:17:00-07:00&max-results=7
  Pozwoliłam sobie zamieścić tam równiż link do kursu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i mimo, że czerwiec to pora trochę nie bałwankowa to wyszedł cudownie :) Cieszę się, że kursik się przydał!

   Usuń